Co to jest SaaS – definicja

Ilość wyświetleń artykułu: 161

Czas czytania: 8 minut

Grafika kreskówkowa z kobietą siedzącą na swoim laptopie. Temat wpisu: co to jest SaaS

Co to jest SaaS? To pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która chce uruchomić własny sklep internetowy. W tym artykule dowiesz się najważniejszych szczegółów.

Zakładanie e-sklepu może stanowić nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli chce się to zrobić samemu. Tutaj z pomocą przychodzą dostawcy oprogramowania online.

Jeśli szukasz informacji na temat tego, czym charakteryzuje się ten model dostarczania oprogramowania, jak działa sklep internetowy na platformie SaaS oraz jakie rozwiązania SaaS warto wybrać, czytaj dalej!

Czym jest SaaS?

SaaS (skrót z języka ang. Software as a Service) to model dostarczania oprogramowania w chmurze. Jest on hostowany przez dostawcę i udostępniany klientom przez internet. Dzięki temu nie muszą go zainstalować na własnym serwerze. 

Jak SaaS działa w e-commerce?

W kontekście e-commerce platforma SaaS umożliwia Ci prowadzenie sklepu online przez przeglądarkę internetową. Dzięki temu nie musisz przejmować się żadną infrastrukturą, ponieważ wybrana platforma zrobi to za Ciebie. Czyli możesz prowadzić swój sklep za pośrednictwem internetu i to z dowolnego miejsca.

W praktyce wystarczy, że:

  • założysz konto, 
  • wybierzesz odpowiedni pakiet abonamentowy,
  • skonfigurujesz swój sklep (wygląd, produkty, płatności internetowe itp.)

Co jest istotne? Nie musisz martwić się technicznymi aspektami strony. Firma, którą wybierzesz, dostosuje zabezpieczenia i automatyczne aktualizacje w ramach swoich usług. 

Co to jest SaaS, czyli słów kilka o plusach i minusach

Kreskówkowa grafika skalowania sklepów na tablet, laptop i telefon komórkowy. Temat wpisu: Co to jest SaaS?

Zastanówmy się teraz, czym różni się model SaaS od tradycyjnego oprogramowania sklepowego. 

Zalety oprogramowania SaaS

To między innymi:

  • brak potrzeby zakupu licencji oprogramowania,
  • niskie koszty początkowe, dzięki dostosowaniu planu abonamentowego do swoich potrzeb,
  • aktualizacja i bezpieczeństwo witryny po stronie dostawcy, 
  • całość infrastruktury w chmurze,
  • dostęp do specjalistów.

“Jeśli chodzi o korzyści, to korzystanie z SaaS pozwala na znaczne obniżenie kosztów, ponieważ nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt i oprogramowanie. Ponadto, model ten umożliwia szybkie wdrażanie nowych rozwiązań, co jest szczególnie ważne w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii”.

Komentuje Tomasz Guzik, specjalista ds. marketingu internetowego. 

Podsumowując dostawcy modelu SaaS dbają o użytkowników indywidualnych, abyś nie musiał się martwić oprogramowaniem aplikacji i automatyzacją marketingu.

Wady rozwiązań SaaS

Zalicza się do nich m.in.:

  • zależność od dostawcy, np. w zakresie ilości dostępnych funkcji czy szablonów,
  • długoterminowe koszty (abonament),
  • brak pełnej kontroli nad danymi,
  • płatność na zasadzie subskrypcji,
  • wymagany dostęp do Internetu.

“SaaS to gotowy garnitur – szybko go kupisz i pasuje na większość okazji, ale idealnie dopasowany nie będzie”. Komentuje Maciej Miskowiec, specjalista ds. rozwoju biznesu.

Pamiętaj jednak, że najlepiej porozmawiać z dostawcą, który z pewnością będzie chciał zapewnić Cię ze wszystkimi za i przeciw, zanim wybierzesz jego usługi. Konieczność inwestowania w usługę zwróci się w czasie rzeczywistym, a Ty docenisz rozwiązania chmurowe, które nie będą zabierały Ci czasu na dopasowywanie zaawansowanych funkcji samemu.

Czym różni się SaaS od open source?

To pytanie, które często zadają sobie nowicjusze.
Open source to rodzaj platformy, która pozwala Ci otwarcie manipulować kodem, aby stworzyć idealnie dopasowany do Twoich preferencji sklep.
Przykłady takich opcji to PrestaShop, Magento czy WooCommerce. 

Z jednej strony w customizacji takiej witryny ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia. Jednak z drugiej, wymaga od Ciebie albo sporych umiejętności technicznych, albo budżetu na zatrudnienie programistów. Dodatkowo będziesz się zmagał z przetwarzaniem danych oraz musiał uwzględnić całkowity koszt eksploatacji, który może być znacznie wyższy niż ten na podstawie subskrypcji SaaSa.

Dlatego uważam, że SaaS będzie optymalnym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz, jeśli zależy Ci na balansie między funkcjonalnością a Twoją wygodą. Jednak jeśli chcesz zacząć od nietypowego projektu, lepszą opcją będzie rozwiązanie open-source. 

Oprogramowanie SaaS dla małych i dużych firm

Jak wspomniałam wyżej, wybór platformy SaaS obniża barierę wejścia na rynek e-commerce. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie wiedzą, czy chcą prowadzić poważny biznes.  

Powiększanie pakietu

Dzięki tej opcji możesz skalować swój sklep wraz z rozwojem Twojej firmy. Na przykład możesz dodać nowe funkcje, zwiększyć miejsce na dane czy zmienić szablon witryny. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak dzięki przejściu na wyższy plan możesz rozszerzyć możliwości swojego sklepu.

Rozwijanie sklepu za pomocą modelu SaaS w dużych firmach

Kiedyś potrzebne było własne oprogramowanie, żeby zarządzać setkami tysięcy użytkowników. Obecnie platformy SaaS obsługują ogromną ilość zamówień miesięcznie dzięki planom Enterprise. 

Przykładowo nasza platforma Selly oferuje 4 różne pakiety, w tym dwa podstawowe oraz dwa w wersji pro. Do tego, jeśli jesteś dużym graczem, oferujemy opcję Selly Enterprise, w której indywidualnie dopasujemy możliwości do Twoich oczekiwań. 

Co można zyskać w takim pakiecie?
Oprócz podstaw, które znajdziesz we wcześniejszych planach, dostaniesz także:

  • dedykowanego opiekuna projektu,
  • indywidualne oprogramowanie, 
  • niezależną infrastrukturę, 
  • priorytetową obsługę zleceń 

i wiele innych opcji, o których możesz poczytać, wchodząc przez link podany wyżej. W Selly wychodzimy z założenia, że oprogramowanie SaaS ma ułatwić Ci stopień planowania zasobów przedsiębiorstwa, a nie sprawić, żebyś musiał się martwić, jakie kwestie techniczne poruszyć.

Podsumowując, SaaSy są bardzo elastycznymi systemami i poradzą sobie zarówno z mniej, jak i bardziej wymagającymi firmami. 

Integracje z zewnętrznymi firmami

Ważne jest również to, abyś wybrał platformę, która spełni różne specyficzne potrzeby. Zwróć uwagę na to, jakie oferuje funkcje, integracje czy jaką ma politykę bezpieczeństwa.

Sprawdź przykładowo, czy posiada integrację z Allegro (jeśli chcesz również tam sprzedawać swoje produkty), czy z Inpostem. Wiedziałeś, że ponad 81% kupujących wybiera dostawę do paczkomatu? Do tego 88% z nich wskazało, że są to paczkomaty firmy Inpost (Raport “E-commerce w Polsce 2024”).

Co to jest SaaS – najczęściej zadawane pytania

Kreskówkowa grafika przedstawiająca rozwiązywanie problemu przez support w e-commerce.

Sprawdź, co nurtuje początkujących przedsiębiorców. 

Jakie sklepy internetowe najlepiej założyć na platformie SaaS?

Szczególnie takie, które nie wymagają od Ciebie skomplikowanej obsługi. 

Warto przykładowo założyć:

  • sklep z odzieżą lub obuwiem –  tu sprawdzi się dostępność do galerii zdjęć, czy łatwych zwrotów,
  • sklep z elektroniką – najlepiej zwróć uwagę na jego integrację z porównywarkami cen, marketplace’ami (Allegro czy Amazon) oraz hurtowniami. Sprawdź także, co może zaoferować Ci model dropshippingowy,
  • drogerię internetową – przyda się program lojalnościowy i przede wszystkim integracja z paczkomatami InPost,
  • sklep z rękodziełem lub produktami DIY – tu warto wybrać najtańszy abonament i łatwą edycję treści.

Jak działa platforma SaaS?

Wyobraź sobie, że chcesz wypożyczyć lokal pod sklep stacjonarny. Właściciel udostępnia Ci konkretne pomieszczenie czy meble. Tak właśnie działa platforma SaaS. Tym pomieszczeniem jest serwer i oprogramowanie sklepu. Natomiast meblami są różne funkcje i integracje. 

Jaka jest Twoja rola? Ustawienie wybranego wyglądu witryny, koszyka zakupowego,  skonfigurowanie produktów, modeli płatności czy różnorodnych dostaw. Wszystko działa przez przeglądarkę, a Twoi klienci widzą stronę wygenerowaną na serwerze dostawcy. 

Czy SaaS jest bezpieczny dla sklepów internetowych?

Tak. Większość renomowanych platform zapewnia pełne bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu odpowiednich certyfikatów, tworzeniu danych zapasowych czy szyfrowaniu danych nie masz się o co martwić. 

W praktyce nawet jeśli zaistnieje awaria, posiadanie sklepu na platformie SaaS bywa bezpieczniejsze niż na własnym serwerze. Dlaczego? Ponieważ nie musisz sam uporać się z trudnościami, masz od tego grono specjalistów. 

Ile kosztuje sklep internetowy na SaaS?

Na rynku jest wiele platform, które oferują różne ceny. Nasza platforma ma 4 dedykowane abonamenty oraz ofertę dla dużych firm.
Najtańszy zaczyna się od 49 zł netto na miesiąc, co czyni go przystępną ceną na początek przygody z e-commerce. Z kolei najbardziej zaawansowana wersja Selly Pro 2 kosztuje 1319 zł netto za miesiąc i oferuje rozwiązanie premium z dedykowanym systemem oraz powiększonymi zasobami serwera. 

Czy mogę dostosować wygląd i funkcje swojego sklepu na SaaS?

Oczywiście. Większość tego typu witryn umożliwia zaawansowaną personalizację sklepu. Na początek warto przejrzeć dostępne szablony graficzne, w których można zmodyfikować:

  • kolory,
  • układ elementów,
  • logo,
  • czy grafiki.

Czy warto założyć swój sklep internetowy?

56,1% użytkowników Internetu na całym świecie w wieku od 16 do 64 lat dokonuje zakupów online co tydzień. To statystyki zaprezentowane przez DataReportal w 2024 roku, które mówią same za siebie. 

Jeśli rozważasz rozwinięcie swojego biznesu, warto wejść na rynek e-sklepów w 2025 roku. Tym bardziej że rozwiązanie, które oferuje model SaaS nie jest wymagające na start.

Pamiętaj też, że jeżeli szukasz czegoś naprawdę niestandardowego, wielu dostawców może dostosować swoją ofertę do Twoich potrzeb. 

Aplikacja SaaS co to jest? Podsumowanie wiadomości

Mam nadzieję, że ten przewodnik przybliżył Ci, jak działa sklep internetowy na SaaS, jakie są najlepsze nisze produktowe i pomógł Ci zrozumieć czy wolisz model SaaS, czy open source. 

Moim zdaniem prowadzenie sklepu na platformie SaaS to wygodne rozwiązanie dla początkujących i doświadczonych sprzedawców. Zdecydowanie  kluczem jest wybór właściwego dostawcy i planu dopasowanego do Twoich potrzeb. Dlatego gorąco polecam nasze Selly, ponieważ na pierwszym miejscu stawiamy obsługę ludzi i na bieżąco aktualizujemy nasze oprogramowanie saas.  

W międzyczasie zapraszam Cię do wpisu, który rozjaśni Ci to, jak sprzedawać w internecie.

Julianna Krzyszczyk
SEO copywriter

SEO, content marketing i copywriting to zdecydowanie mój świat – w Selly tworzę treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorców i algorytmów Google. Specjalizuję się w optymalizacji contentu i strategiach zwiększających widoczność marek w sieci.

Kiedy nie piszę, jestem w ruchu – na boisku, korcie czy na rolkach. A kiedy odpoczywam to zazwyczaj z książką albo padem w ręce.

Wypróbuj Selly bez ryzyka!

Rozpocznij za darmo i ciesz się 14-dniowym okresem próbnym.
Zamów indywidualną szatę graficzną, a otrzymasz 60 dni testowania oprogramowania całkowicie bezpłatnie!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933