Jeśli wpisujesz w Google “hurtownie dropshipping bez firmy”, to prawdopodobnie szukasz sposobu na sprzedaż internetową bez konieczności zakładania biznesu. Dzisiaj dowiesz się, jakie są zalety i wady tego rozwiązania.
Marzysz o biznesie online, ale nie chcesz zakładać własnej działalności? Obecnie rośnie zainteresowanie e-handlem, dlatego postarałam się zebrać najważniejsze informacje na temat tego sposobu uzyskiwania dochodów.
Jeśli interesuje Cię, jak takie rozwiązanie działa w praktyce i na co zwracać uwagę przy wyborze hurtowni, czytaj dalej!
Czy można prowadzić dropshipping bez firmy?
Dropshipping to model sprzedaży, w którym nie magazynujesz towarów. Zamówienia twoich klientów są realizowane bezpośrednio przez hurtownię. Szczegółowe wyjaśnienie tego modelu znajdziesz tutaj: Czym jest dropshipping i na czym polega?.
Wiele osób zastanawia się, czy można prowadzić dropshipping bez zakładania firmy. Odpowiedź brzmi: tak, ale z pewnymi ograniczeniami.
Sytuacja prawna – kiedy sprzedaż staje się działalnością gospodarczą?
Ogólnie rzecz biorąc możesz działać w ramach działalności nierejestrowanej, jeśli Twój miesięczny przychód nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia.
>W 2025 roku limit miesięcznych dochodów dla działalności, która nie wymaga wpisu do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) wynosi 3499,50 zł (dane gov.pl).
“To doskonała opcja dla freelancerów, studentów, osób na urlopie macierzyńskim czy emerytów, którzy chcą dorobić bez obciążania się dodatkowymi kosztami”.
Komentuje Magdalena Ciesielska, Prezes Kancelarii Usług Księgowych LEX oraz ogólnie specjalistka ds. usług doradczych w zakresie finansów.
Jak rozliczać dropshipping bez firmy?
Jeśli wybierasz działalność nierejestrowaną, wtedy nie musisz odprowadzać składek ZUS czy zaliczek na podatek dochodowy. Jedyne co potrzebujesz, to prowadzenie księgowości, a konkretnie uproszczonej ewidencji sprzedaży.
>Ze swojej strony, jeśli dopiero zaczynasz w tym temacie polecam Ci skontaktować się np. z firmą Infakt, w której dostaniesz przydzielonego księgowego, który wszystko Ci wytłumaczy.
Alternatywy rozliczania sprzedaży bez magazynu
Najczęściej rozlicza się go w ramach działalności gospodarczej. Niemniej istnieją także inne sposoby rozliczania tego typu dochodów bez konieczności zakładania swojej firmy.
Umowa o dzieło
Sprawdza się, jeśli sprzedajesz personalizowane produkty czy rękodzieło na zamówienie. Ty sposobem nie musisz odprowadzać składek ZUS, chyba, że przekroczysz próg dochodowy, wtedy podatek dochodowy wynosi 12% lub 32%.
Umowa zlecenie
Jest wygodna, jeśli współpracujesz z inną firmą, która będzie pośredniczyć w transakcjach. na przykład z hurtownią dropshippingową. Jednak w tym przypadku należy odprowadzać składki ZUS. Jednak ten typ umowy nie jest tak popularny, ze względu na to, że sprzedawcy najczęściej wolą działać jako przedsiębiorcy.
Sprzedaż przez platformy pośredniczące
W Polsce popularnymi serwisami są szczególnie:
- Useme,
- Allegro Lokalnie,
- Etsy,
- Amazon,
- Ebay,
które pozwalają na prowadzenie sprzedaży bez działalności.
Przykład dropshippingu bez firmy vs. dropshipping z firmą
Poniżej opisałam dwa praktyczne przykłady, które pozwolą Ci wybrać swoją ścieżkę w e-commerce.
Dropshipping bez firmy
Studentka Agnieszka chce przetestować sprzedaż dekoracji do domu. W tym celu tworzy konto na Allegro i nawiązuje współpracę z hurtownią, która umożliwia sprzedaż osobom prywatnym. Gdy jej klient składa zamówienie, hurtownia wysyła towar, a Kasia rozlicza przychody jako działalność nierejestrowaną (na zasadach opisanych powyżej).
Dropshipping z firmą
Paweł zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i otwiera sklep internetowy z elektroniką. Współpracuje z hurtowniami B2B, które wymagają NIP-u. Dzięki temu, że założył firmę może negocjować lepsze warunki cenowe i odliczać koszty prowadzenia działalności.
Dla kogo jest dropshipping bez firmy?
Przede wszystkim dla osób, które chcą sprawdzić czy świat sprzedaży online jest dla nich.
Może być to idealne rozwiązanie, jeśli:
- dopiero zaczynasz i nie chcesz jeszcze zakładać własnej działalności,
- traktujesz sprzedaż jako dodatkowe zajęcie,
- nie chcesz ponosić dużych kosztów,
- sprzedajesz małe ilości produktów,
- nie masz własnego magazynu i nie chcesz przechowywać towaru w domu.
“To atrakcyjna opcja dla osób, które chcą rozpocząć działalność bez konieczności inwestowania dużych środków na start. Ten prosty model biznesowy umożliwia sprzedaż produktów bez potrzeby posiadania magazynu i kosztownych zapasów”.
Podsumowuje Ewa Wiśniewska, adwokat, Associate w kancelarii CK Partners.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hurtowni dropshipping bez firmy?
Przede wszystkim sprawdź:
- jakie są koszty współpracy,
- jaka jest polityka obsługi zwrotów i reklamacji,
- czy hurtownia oferuje integracje z platformami sprzedażowymi (np. Allegro czy Amazon) oraz sklepami naszym np. Selly.pl,
- jaka będzie forma rozliczenia płatności.
Oczywiście na pierwszym miejscu konieczne jest, abyś przeczytał regulamin takiej hurtowni od deski do deski i skontaktował się z nią bezpośrednio. Warto także rzucić okiem na opinie danej firmy w internecie.
Hurtownie dropshipping bez firmy – najczęściej zadawane pytania
Poniżej znajdziesz kilka gorących tematów.
Jakie są plusy hurtowni dropshipping bez firmy?
Do zalet należą m.in:
- brak kosztów związanych z zakładaniem działalności,
- możliwość testowania rynku bez ryzyka,
- dostęp do szerokiej oferty hurtowni dropshipping bez firmy.
Jakie są minusy korzystania z hurtowni dropshippingu bez firmy?
Do wad można zaliczyć:
- ograniczoną liczbę hurtowni dropshipping bez firmy,
- problematyczne rozliczanie podatków,
- brak możliwości wystawiania faktur,
- ryzyko przekroczenia progu dochodu i konieczność rejestracji działalności.
Kiedy warto założyć firmę w dropshippingu?
Przede wszystkim wtedy, jeśli obawiasz się przekroczenia kroku dochodowego lub kiedy chcesz zająć się sprzedażą na pełen etat.
Wiele hurtowni wymaga także NIP-u, ze względu na sprawdzenie Twojej wiarygodności. Ponadto jako przedsiębiorca masz dostęp do lepszych rozwiązań prawnych i ulg podatkowych.
Jak znaleźć hurtownie dropshipping bez firmy?
Nie wszystkie hurtownie umożliwiają współpracę bez działalności gospodarczej. Warto szukać takich, które pozwalają na sprzedaż na platformach typu Allegro czy Etsy, bądź korzystać z pośredników oferujących fakturowanie.
Jak rozliczać podatki w dropshippingu bez firmy?
Jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną, musisz samodzielnie rozliczyć podatek dochodowy, np. w ramach zeznania rocznego PIT-36. Sprzedaż na platformach takich jak Allegro może wymagać rozliczania VAT, dlatego warto skonsultować się z księgowym.
Ale nie martw się o podatki, sprawdź najpierw ile można zarobić na dropshippingu, żeby rozeznać się w temacie.
Czy dropshipping trzeba rejestrować?
To zależy od Twoich preferencji. Możesz prowadzić działalność niejrejestrowaną, ale do momentu, w którym nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia. Jeśli jednak wiesz, że przekroczysz ten limit warto założyć firmę.
Hurtownie dropshipping bez firmy – podsumowanie
Czy brak zakładania działalności przeszkodzi Ci w sprzedaży? Absolutnie nie, ale warto dowiedzieć się, dla kogo ten model będzie najbardziej korzystny.
>Pamiętaj, że jeśli szukasz dodatkowego źródła dochodu czy sprawdzasz, czy branża e-commerce w ogóle jest dla Ciebie, możesz spróbować działać w ten sposób. Jeśli jednak chcesz działać na większą skalę i zabezpieczyć majątek, możesz rozważyć JDG lub spółkę z o.o.
A jeśli rozważasz założenie sklepu, polecam Ci sprawdzić naszą platformę, w której postaraliśmy się, aby wszystkie potrzebne integracje były w jednym miejscu. Sprawdź także, jaki sklep otworzyć w 2025 roku.

Julianna Krzyszczyk
SEO copywriter
SEO, content marketing i copywriting to zdecydowanie mój świat – w Selly tworzę treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorców i algorytmów Google. Specjalizuję się w optymalizacji contentu i strategiach zwiększających widoczność marek w sieci.
Kiedy nie piszę, jestem w ruchu – na boisku, korcie czy na rolkach. A kiedy odpoczywam to zazwyczaj z książką albo padem w ręce.