Zastanawiasz się, jak stworzyć biznes dostarczający produkty innym firmom? W tym wpisie dowiesz się, jak założyć hurtownię internetową, która będzie przynosić zyski.
Zanim zanurzysz się w świat biznesowych relacji, musisz uświadomić sobie, że konkurencja jest duża. Dlatego chcąc otworzyć hurtownię online, warto dobrze się przygotować.
Poniżej znajdziesz odpowiedź na to, jak działa hurtownia internetowa na rynku e-commerce, czym są hurtownie dropshippingowe czy, jak ogólnie zaistnieć na polskim rynku. Zainteresowany? Zapraszam do czytania.
Jak założyć hurtownię internetową – od czego zacząć?
Jak pewnie wiesz hurtownia to kluczowy element łańcucha dostaw. Działa jako pośrednik między producentami a detalistami np. sklepami internetowymi czy firmami usługowymi. Oferuje możliwość zakupu towarów w większych ilościach, co przekłada się na niższe ceny poszczególnych produktów dla klientów hurtowych.
Dzięki odpowiedniemu rozeznaniu rynku i nawiązaniu stałych współpracy sprzedaż hurtowa może przynieść Ci satysfakcję i spore zyski.
Krok 1 – Zdefiniuj swoją niszę
Zanim zainwestujesz swoje pieniądze w stworzenie hurtowni musisz zbadać rynek. Chodzi o to, żebyś wiedział, co chcesz sprzedawać i komu.
W pierwszej kolejności znajdź swoją branżę. Może interesuje Cię konkretna dziedzina czy produkty? Zastanów się, w czym chcesz się specjalizować, żeby znaleźć swoje miejsce na tym konkurencyjnym rynku.
Proponuję Ci stworzenie takiej checklisty:
- Na jakie produkty jest zapotrzebowanie?
- Jakie hurtownie istnieją w wybranej branży?
- Czym chcę wyróżnić swoją hurtownię internetową?
- Jakie ceny mają konkurencyjne firmy? Czy ich ceny są adekwatne?
- Do kogo chcę dotrzeć?
- Czy chcę rozwijać lokalny, czy dotrzeć na rynki zagraniczne?
- Czy szukam gotowego oprogramowania dla swojej strony?
- Czym ma się wyróżniać mój sklep online?
Oczywiście im więcej pytań sobie wypiszesz, tym lepiej określisz swój cel. To pozwoli Ci upewnić się, że jesteś w dobrym miejscu i masz szansę wypromować swoje usługi.
Krok 2 – zadbaj o formalności
Zanim zaczniesz handlować, upewnij się jakie masz obowiązki.
Poniżej kilka kroków, którymi musisz się zająć:
- Wybór formy działalności – Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. z o.o). Pierwsza opcja jest wybierana najczęściej przez osoby prywatne, natomiast druga, to dobry wybór, jeśli chcesz zwiększyć skalę działania. Polecam Ci skonsultować się z doradcą podatkowym, aby wybrać najlepszą z nich.
- Rejestracja działalności – po wyborze formy prawnej należy ją zarejestrować. W przypadku JDG wystarczy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli wybrałeś spółkę, musisz ją zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
- NIP i REGON – Po rejestracji otrzymasz numer identyfikacji podatkowej (NIP) i numer REGON.
- Założenie konta bankowego – Warto założyć oddzielne konto bankowe dla swojej działalności.
Krok 3 – infrastruktura, czyli gdzie i jak będziesz działać?
Po pierwsze zastanów się nad lokalizacją. Czy potrzebujesz fizycznego magazynu? Jeśli tak, to jak dużego. Kolejno, aby działać online, warto rozważyć odpowiednią platformę e-commerce. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań np. Shoper, Sky-shop czy Selly. Pamiętaj, że taka platforma powinna być intuicyjna dla zamawiających.
Krok 4 – zapatrzenie, czyli skąd weźmiesz towar?
Kolejnym istotnym elementem jest znalezienie dostawców. Nawiąż kontakt z innymi hurtownikami, którzy oferują produkty, które chcesz sprzedawać.
Kolejno, ustal warunki płatności. Zastanów się nad tym, jak ma przebiegać współpraca i jakie chcesz uzyskać ceny. Warto uwzględnić kilka aspektów. Koszt zakupu towaru od dostawcy, wszystkie koszty operacyjne (np. pakowanie, wysyłka, obsługa itp.), planowany zysk i ceny, które oferuje konkurencja.
Ostatnim krokiem odnośnie do zaopatrzenia jest stworzenie systemu zarządzania magazynem. Taka strategia pomoże Ci uniknąć braków lub nadmiaru produktów, które nie schodzą z magazynu.
Krok 5 – zbuduj atrakcyjną ofertę produktową
Przede wszystkim zdefiniuj swoją grupę docelową. Dzięki temu będziesz wiedział, jaka jest najlepsza droga komunikacji i oferta produktowa. Później ustal konkurencyjne ceny, które zapewnią Ci zysk, ale jednocześnie będą atrakcyjne dla Twoich odbiorców. Nie zapominaj także o doskonaleniu opisów produktów, które przyciągną do Ciebie nabywców ze sklepów online. Twoim celem jest znalezienie się na liście zintegrowanych hurtowni.
Krok 7 – Zacznij prowadzić działania marketingowe
Kiedy wszystkie formalności masz już za sobą pora wypromować Twój biznes.
Pamiętaj, że najważniejsza jest Twoja strona internetowa. Klienci będą ją traktowali jak wizytówkę Twojej hurtowni. Dlatego powinna być intuicyjna i łatwa w obsłudze.
Zadbaj także o SEO, czyli optymalizację swojej strony pod kątem wyszukiwarek, tak, aby mogła trafić do potencjalnych klientów detalicznych.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na:
- dodanie panelu z blogiem, na którym będziesz wyjaśniał treści związane z Twoją działalnością,
- wykorzystanie profili w mediach społecznościowych do budowania świadomości marki i dodatkowej opcji kontaktów z klientami,
- udział w wydarzeniach branżowych, dzięki którym będziesz mógł zyskać dostęp do wielu wartościowych kontaktów,
- stworzenie kampanii promocyjnych, dzięki którym za pomocą dedykowanego budżetu poprawisz swoją widoczność w sieci.
Krok 8 – nienaganna obsługa klienta
Profesjonalizm to Twój klucz do sukcesu. Pamiętaj, że, aby utrzymać nabywcę należy, budować z nim relacje, rozwiązywać problemy, czy odpowiadać na pytania. Zadowolony klient to lojalny klient.
Podsumowując:
W dzisiejszych czasach,(…) kiedy na rynku jest dostępne prawie wszystko,(…) kluczowym aspektem staje się przejrzystość oferty, jakość obsługi i przede wszystkim czas dostawy. (…) Wszystkie w/w wymagania można spełnić prowadząc nawet małą jednoosobową firmę”. Komentuje w jednym z wywiadów Paweł Gułaś z hurtowni Gimmik.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania odnośnie do zakładania hurtowni internetowej
Poniżej zapisałam odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań odnośnie do tego, jak założyć hurtownię internetową?
1. Czy potrzebuję fizycznego magazynu, aby prowadzić hurtownię internetową?
To zależy od tego, w jaki sposób chcesz rozwinąć swoją działalność. Na początek polecam Ci zacząć od mniejszego magazynu lub rozważenia modelu dropshippingowego, z którego korzysta wielu specjalistów. Dopiero później, jak Twój biznes się rozwinie, pewnie będziesz musiał rozważyć większą przestrzeń magazynową.
Jaką platformę e-commerce wybrać dla hurtowni internetowej?

Masz kilka opcji do wyboru:
- platformę SaaS, czyli usługę, dzięki której możesz łatwo zarządzać sklepem, masz do pomocy zespół i płacisz miesięczny abonament,
- platformę open source – to bardziej zaawansowana opcja, w której będziesz musiał samodzielnie zarządzać swoją stroną,
- indywidualnie zaprojektowane strony np. przez daną platformę czy programistów.
Polecam Ci zastanowić się, jaki masz budżet i umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz, proponowałabym Ci zerknięcie na platformę SaaS, która będzie najbardziej intuicyjna.
2. Jak znaleźć dostawców do hurtowni?
Przede wszystkim warto uczestniczyć w targach branżowych. Dzięki temu możesz fizycznie poznać potencjalnych partnerów biznesowych. Dodatkowo możesz szukać ich przez różne platformy b2b czy grupy na mediach społecznościowych i forach branżowych.
Pamiętaj też o tym, że możesz napisać do wybranych sklepów internetowych, czy chcą podjąć się współpracy.
5. Jak pozyskiwać klientów do hurtowni internetowej?
Możesz wykonać działania organiczne i płatne. Na początek szczególnie polecam Ci pozycjonowanie (SEO) oraz zainwestowanie w kampanie Google Ads czy Facebook Ads. To pomoże ci w wyróżnieniu się na e-rynku. Później możesz dołączyć do tego prowadzenie social mediów czy wysyłanie newsletterów z ofertami do potencjalnych klientów.
Warto też wiedzieć, że wielu sprzedawców szuka hurtowni na własną rękę, szczególnie tych krajowych.
“Zwrot w kierunku polskich hurtowni, moim zdaniem, jest rozsądniejszym kierunkiem, to stabilny partner. Zwłaszcza że to szansa na stworzenie relacji i sieci kontaktów na miejscu”. Mówi w wywiadzie Tomasz Niedźwiedzki, twórca platformy TakeDrop.
4. Jak założyć hurtownię internetową – podsumowanie
Założenie hurtowni będzie wymagać zwiększonego czasu pracy, zaangażowania i przede wszystkim przemyślanych decyzji. Polecam Ci stworzyć konkretny plan działania. Pozwoli Ci to na odhaczanie zadań z listy, żeby nie przytłoczyć się ilością wyzwań na początku.
Sukces i duże zyski mogą nie przyjść od razu, ale tworzenie swojej marki i promowanie swoich towarów w wybranej niszy może być dla Ciebie satysfakcjonujące. Przedsiębiorca prowadzący hurtownię internetową powinien pamiętać o zwiększającej się konkurencji i dbaniu o wizerunek swojego sklepu.
Z mojej strony zachęcam Cię także do przeczytania wpisu na temat tego, jak sprzedawać w internecie. Mam nadzieję, że to pozwoli Ci lepiej zrozumieć potencjalne wyzwania i szanse pracy w e-commerce. A jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, sprawdź jakie integracje z hurtowniami posiada Selly. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Twoje pytanie, jak założyć hurtownię internetową, dlatego pozostaje mi życzyć Ci powodzenia w tym procesie!

Julianna Krzyszczyk
SEO copywriter
SEO, content marketing i copywriting to zdecydowanie mój świat – w Selly tworzę treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorców i algorytmów Google. Specjalizuję się w optymalizacji contentu i strategiach zwiększających widoczność marek w sieci.
Kiedy nie piszę, jestem w ruchu – na boisku, korcie czy na rolkach. A kiedy odpoczywam to zazwyczaj z książką albo padem w ręce.