Najczęstsze błędy w e-commerce – analiza

Ilość wyświetleń artykułu: 47

Czas czytania: 15 minut

Najczęstsze błędy w e-commerce. Obrazk wyróżniający, grafika z klientem dzwoniącym do właściciela sklepu.

Sprawdź, co możesz robić, żeby nie popełniać najczęstszych błędów w e-commerce, które powodują, że tracisz klientów.

Prowadząc biznes w świecie e-commerce łatwo pogubić się w aktualizacjach czy trendach, które coraz częściej zalewają rynek.
Jeśli chcesz uniknąć pułapek w handlu elektronicznym i nauczyć się, jak skutecznie eliminować błędy w e-commerce, zapraszam do dalszej części wpisu. Niezależnie czy jesteś początkujący, średniozaawansowany czy zaawansowany, znajdziesz sekcję dla siebie.

Spis treści

Rynek e-commerce w 2025 roku – czy warto założyć własny biznes?

Rynek e-commerce dynamicznie rośnie z roku na rok. Dlatego przy odpowiednim planie działania założenie własnego przedsiębiorstwa to strzał w dziesiątkę. 

W roku 2024, to dwa giganty – Chiny i Stany Zjednoczone dominowały w sprzedaży detalicznej online, osiągając odpowiednio 3,19 biliona i 1,22 biliona dolarów (raport Dash). 

Szacuje się, że w 2025 roku 21% wszystkich zakupów detalicznych odbędzie się online (raport Sellers Commerce). 

Pomimo tego ogromnego potencjału, wiele firm e-commerce, zwłaszcza startupów, ma problem z odniesieniem sukcesu. Badania pokazują, że nawet 80% startupów w branży e-commerce nie wypala (Growth List). 

Dlaczego przedsiębiorstwa odnoszą porażkę?

To jest pytanie, które warto zadać sobie jeszcze przed rozwijaniem swojej kariery w tym kierunku. Uważam, że problem leży w braku analizy rynku i swojej niszy. Powinieneś dokładnie zrozumieć, co pozwoli Ci się wyróżnić na tle konkurencji i czego nie należy robić.
Jakie są najczęstsze błędy w e-commerce? Poniżej opiszę różne aspekty działalności e-commerce, którą możesz wybrać i sprawdzę, co mówią na ten temat badania.

Najczęstsze błędy w e-commerce – marketing i sprzedaż

Kreskówkowa grafika monitorowania marketingu i statystyk w sklepie internetowym. Temat wpisu: najczęstsze błędy w e-commerce.

To działka, którą należy zająć się od razu po wystartowaniu swojego biznesu. Dzięki marketingowi możemy docierać do nowych klientów i sprzedawać swoje produkty czy usługi. 

Brak badań rynku i określenia swojej grupy docelowej

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowe sklepy internetowe jest brak odpowiednich badań rynku.
Wielu właścicieli wybiera produkty na podstawie osobistego “widzi mi się”, a nie rzeczywistego popytu.
  Takie podejście może prowadzić do wyższych kosztów reklamy i niskiej sprzedaży. Dlaczego? Ponieważ wysiłki marketingowe są kierowane na produkty, których rynek nie potrzebuje. 

Co można z tym zrobić?
Z własnego doświadczenia polecam na samym początku ustalić:

  • co wyróżnia Twoją markę,
  • jaką masz konkurencję, 
  • do jakich potencjalnych klientów chcesz dotrzeć,
  • jaki produkt ma największe szanse zyskać popularność na rynku.

Dodatkowo możesz dołączyć do branżowych czy konsumenckich grup na mediach społecznościowych. Znajdziesz tam opinie i potrzeby potencjalnych klientów, które możesz uwzględnić przy marketingu. Warto także dodać oceny produktu czy usług przy ich opisie, żeby zwiększyć konwersję. 

Jak podają statystyki:

  • 76% konsumentów przyznaje, że jest mniej prawdopodobne, że dokonają zakupu u sprzedawcy, który nie ma recenzji (eMarketer), 
  • 56% konsumentów uważa, że ​​firmy muszą lepiej rozumieć ich potrzeby, dodatkowo 51% konsumentów twierdzi, że ​​marki wysyłają zbyt wiele nieistotnych treści” (Angelfish Marketing).

Pamiętaj o dokładnym zidentyfikowaniu Twojej grupy docelowej. Jej demografia, wiek, zainteresowania czy preferowane platformy naprawdę mają znaczenie. To dzięki nim dotrzesz do najszerszego grona odbiorców.

Źle zaplanowany lub nieefektywny marketing

Często początkujący właściciele sklepu traktują marketing jako dodatek. Stety albo niestety jest to integralna część strategii biznesowej, bez której w obecnych realiach można ponieść porażkę. 

Projekt badawczy przeprowadzony przez Forbes, Huffington Post i Marketing Signals wykazał, że 90% wszystkich firm eCommerce upada w ciągu pierwszych 120 dni od uruchomienia. Firmy te były prowadzone wyłącznie online.

Badanie objęło ankietą nieudanych liderów i poprosiło ich o zdefiniowanie 10 najważniejszych powodów, dla których uważają, że firma upadła. O to dwa z nich:

Aż 37% ankietowanych stwierdziło, że przyczyną ich porażki mógł być brak umiejętności konkurowania lub prowadzenia marketingu internetowego, a 35% stwierdziło, że głównym czynnikiem był brak widoczności w Internecie.

Co zrobić, kiedy marketing nie przynosi efektów?

Możesz zatrudnić fachowca. Osobę, która przeprowadzi audyt, tego, co u Ciebie nie działa i zaproponuje strategię przyszłych działań. Ta opcja sprawi, że oddelegujesz zadanie i będziesz mógł skupić się na innych aspektach pracy.

Jeśli jednak nie chcesz wydawać gotówki na zatrudnienie kolejnego pracownika, warto zadbać o:

  • zbadanie, na jakiej platformie medialnej znajduje się twoja grupa docelowa,
  • dostosowanie treści do grupy odbiorców,
  • zainwestowanie w płatne kampanie np. Google Ads,
  • zainwestowanie w strategię SEO,
  • tworzenie wysokiej jakości treści.

Przede wszystkim pamiętaj o obecności w mediach społecznościowych. To Twoje e-wizytówka, dzięki której możesz dotrzeć do klientów, co za tym idzie budować z nimi kontakt i bezpośrednio oferować promocje. 

Najczęstsze błędy w e-commerce – UX

Kreskówkowa grafika, która ma pokazywać UX w sklepie internetowym. Temat wpisu: Najczęstsze błędy w e-commerce.

Słaby projekt strony, długi czas ładowania i brak optymalizacji mobilnej. Brzmi znajomo? A nie musi. Poniżej proponuję kilka usprawnień, którymi warto się zająć, żeby nie zaprzepaścić swojej szansy na sukces.

Słaby projekt strony i nawigacja

Nieatrakcyjny bądź nieprofesjonalny wygląd strony internetowej może odstraszyć odwiedzających. Nawet jeśli sprzedajesz rewolucyjny projekt, to i tak konsumenci najpierw oceniają Twoje zaplecze techniczne. 

Użytkownicy kojarzą wygląd strony z wiarygodnością i profesjonalizmem firmy. 

Z doświadczenia i wielu rozmów wiem, że nie ma osoby, na której nie wywarłaby wrażenia dobrze zaprojektowana strona. Nie musi mieć bajerów na miarę strony Apple, ale warto zadbać o uproszczenie nawigacji i czytelności. 
Polecam Ci sprawdzić kilka sklepów online i zapisać pomysły, które Ci się spodobają. Sprawdź, czy są dla Ciebie intuicyjne. Czy umiesz znaleźć poszukiwane produkty i, jaki jest podział na kategorie. Zapisz je i przetestuj u siebie.

Długi czas ładowania strony

Grafika ładowania strony. Nawiązuje do tematu: najczęstsze błędy w e-commerce

Powolne ładowanie się strony internetowej może znacząco obniżyć wskaźniki konwersji. Obecnie żyjemy w tak szybkich czasach, że konsumenci nie chcą czekać, aż strona się załaduje. Zresztą to również wpływa na odczucie braku profesjonalizmu przez konsumentów. Wix podaje, że najwyższe wskaźniki konwersji w e-commerce występują na stronach z czasem ładowania od zera do dwóch sekund.

Co może obniżać czas ładowania strony internetowej?

Zbyt duża ilość włączonych wtyczek czy zaawansowany pod kątem UX motyw. Warto unikać nadmiernie rozbudowanych animacji czy umieszczania dużych plików. Polecam sprawdzić po kolei, co może powodować wolne ładowanie. A jeśli dalej masz obciążoną stronę, skontaktuj się ze specjalistą, który przeprowadzi audyt Twojej witryny.

Słaba optymalizacja pod urządzenia mobilne

Ignorowanie użytkowników mobilnych prowadzi do utraty potencjalnej sprzedaży. Tym bardziej że mobilne zamówienia e-commerce coraz częściej wypierają te dokonowane przez urządzenia stacjonarne. 

Najczęstsze błędy w e-commerce związane z optymalizacją mobilną to przede wszystkim

  • nieczytelny tekst,
  • zniekształcone obrazy,
  • nieintuicyjna nawigacja,
  • źle skalowalny interfejs. 

Jak to zmienić? Przy projektowaniu strony nieustannie sprawdzaj, jak wygląda na urządzeniach mobilnych – telefonie i tablecie. Większość narzędzi umożliwia taki podgląd. A jeśli nie chcesz się samodzielnie podejmować takiego zadania, możesz skorzystać z gotowej platformy SaaS, która zrobi to za Ciebie.

Zbyt skomplikowany proces zamawiania

Grafika dziewczyny zamawiającej produkty na laptopie.

To kolejny powód, dla którego klienci porzucają koszyk. Stripe zbadał, że 95% przodujących witryn e-commerce popełnia pięć lub więcej podstawowych błędów na swoich stronach kasy, takich jak brak wystarczającej liczby opcji płatności lub wymaganie zbyt wielu kliknięć do sfinalizowania transakcji.
Pamiętaj, żeby maksymalnie uprościć i skrócić proces zamówienia.

Typowe niedociągnięcia w e-commerce – prezentacja produktu

Oprócz prowadzenia marketingu, stworzenia spójnej i niezawodnej strony internetowej pora na przekonanie klientów swoimi produktami.

Słabe opisy produktów i zdjęcia

Niejasne lub ogólne opisy produktów nie przekonują klientów do zakupu. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać opis produktu, który sprzedaje, zapraszam do mojego wpisu na ten temat. Poruszam w nim kwestie związane z tradycyjnym i nowoczesnym podejściem do prezentacji produktów.

Pamiętaj także o zadbanie o zdjęcia, które prezentują sprzedawaną rzecz z kilku perspektyw oraz w razie możliwości, jak działa w trakcie użytkowania. Dzięki temu nie tylko wzbudzisz zainteresowanie, ale i zaufanie klientów. 

Wykorzystywanie opisów produktów od producentów

Jeśli sprowadzasz produkt prosto od producenta, pewnie kusi Cię użycie identycznego opisu, jak ten na opakowaniu. Jednak jest to błędem z perspektywy SEO. Skopiowanie opisu będzie duplikować treści na wielu platformach, co obniży Twoją pozycję w wyszukiwarkach. Lepiej skonstruować unikalny opis, dla każdego sprzedawanego produktu. 

Brak recenzji klientów

Kreskówkowa grafiki kobiety która czyta opis na kartce.

Jak analizuje Neil Patel, około 70% szuka recenzji produktów przed dokonaniem zakupu. Oznacza to, że sklepy internetowe, które nie posiadają recenzji, tracą dużą grupę potencjalnych klientów. 

Możesz pozyskiwać opinie na temat swoich produktów bezpośrednio z opinii Google albo przykładowo dodać pole z recenzją na swoją stronę. 

Błędy związane z obsługą klienta 

Kolejne typowe niedociągnięcia w e-commerce można zauważyć w braku rozwiązywania problemów klientów. Pamiętaj o tym, że najistotniejsze jest szybkie i skuteczne reagowanie na ich potrzeby. Dzięki temu Ty dasz im nieocenione wsparcie, a oni pozostaną lojalni.

Słaba obsługa klienta

Żaden sprzedawca nie chce frustrować swoich klientów. Jednak często zapomina, że to indywidualne podejście ma największą moc sprawczą. Zadbaj o dostępność specjalistów, którzy będą gotowi w jak najszybszym czasie odpowiedzieć na zapytania konsumentów. 

Nieefektywne zarządzanie logistyką

Jeśli źle zarządzisz zapasami, może to doprowadzić do tego, że twoi klienci będą szukać alternatywnych produktów. Pamiętaj, żeby regularnie sprawdzać stan magazynu.
Kolejnym istotnym aspektem jest umożliwienie klientowi:

  • dokonania łatwego procesu zwrotu czy reklamacji, 
  • dokonywania płatności za pomocą zróżnicowanych metod,
  • czy dodaniu kilku różnych opcji wysyłki. 

Brak dbania o bezpieczeństwo 

Grafika trzech gwiazdek i kłódki - symbolizująca bezpieczeństwo strony.

Pamiętaj, że brak zadbania o bezpieczeństwo witryny może mieć dla Ciebie i Twoich klientów poważne konsekwencje. Sklepy online są ciągłym celem ataków hakerskich czy różnego rodzaju oszustw.
Najczęstsze błędy w e-commerce pod kątem bezpieczeństwa:

  • brak certyfikatów SSL (oznaczenie strony przez przeglądarki jako niebezpiecznej, co znacznie zniechęca klientów do dokonywania zakupów), 
  • niewłaściwe przechowywanie danych poufnych (np. brak szyfrowania danych),
  • brak odpowiednich zabezpieczeń przed atakami hakerskimi,
  • używanie przestarzałego oprogramowania,
  • słabe hasła i brak dwuskładnikowego uwierzytelniania.

Podsumowując, pamiętaj, aby regularnie aktualizować oprogramowanie, zabezpieczyć sklep przed wyciekiem danych i koniecznie monitorować aktywność w sklepie. 

10 najczęstszych błędów początkujących właścicieli e-commerce

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę w dziedzinie handlu internetowego, unikaj tych błędów:

  1. Pomijanie badań rynku.
  2. Brak definicji grupy docelowej. 
  3. Ignorowanie optymalizacji mobilnej.
  4. Ustalanie cen bez strategii.
  5. Słabe zdjęcia i opisy produktów.
  6. Brak planu marketingowego.
  7. Wysokie koszty wysyłki.
  8. Brak CTA (wezwań do działania). 
  9. Brak planu marketingowego.
  10. Próba robienia wszystkiego samemu (bez posiadania wiedzy).

10 najczęstszych błędów średniozaawansowanych właścicieli e-commerce

Poniżej wypisałam pułapki, w które często wpadają właściciele sklepów, którzy już jakiś czas działają na rynku:

  1. Skupienie się tylko na przychodach zamiast na zysku – Wysokie przychody nie zawsze oznaczają rentowność.
  2. Nadmierne poleganie na płatnych reklamach.
  3. Niewykorzystanie dowodu społecznego (brak recenzji, czy opinii klientów).
  4. Nieefektywne zarządzanie zapasami.
  5. Brak analizy danych.
  6. Brak personalizacji i zaangażowania klientów.
  7. Ignorowanie optymalizacji SEO.
  8. Brak optymalizacji procesu zakupowego.
  9. Słaba strategia e-mail marketingu.
  10. Brak adaptacji do zmian.

10 najczęstszych błędów zaawansowanych właścicieli sklepów

Tu znajdziesz kilka aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz umocnić swoją markę i zdobyć nowych klientów:

  1. Niedocenianie złożoności transgranicznego e-commerce.
  2. Niewystarczająca integracja AI i automatyzacji.
  3. Brak unikalnej oferty i silnej tożsamości marki, która wyróżnia sklep na tle konkurencji.
  4. Brak programów lojalnościowych i działań mających na celu zwiększenie retencji klientów i zachęcenie ich do ponownych zakupów.
  5. Niezapewnienie spójnego doświadczenia klienta na wszystkich kanałach dystrybucji i komunikacji.
  6. Niedostateczna ochrona danych i prywatności.
  7. Nieefektywne zarządzanie budżetami marketingowymi.
  8. Ignorowanie zmian w algorytmach wyszukiwarek.
  9. Brak dbałości o zrównoważony rozwój.
  10. Problemy z dostosowaniem zasobów i technologii do rosnącej liczby klientów i zamówień.

FAQ – wyzwania e-commerce

Na podstawie analizy dostępnych materiałów oraz przewidywanych zapytań użytkowników w Google, poniżej znajdziesz kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie do prowadzenia sklepów internetowych.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez nowych właścicieli sklepów internetowych?

Nowi właściciele często pomijają badania rynku, ignorują optymalizację mobilną, skupiają się tylko na przychodach zamiast na zyskach, nadmiernie polegają na płatnych reklamach, ustalają ceny bez strategii, mają słabe opisy produktów i zdjęcia oraz próbują robić wszystko sami.

Dlaczego optymalizacja mobilna jest tak ważna dla e-commerce?

Ponieważ większość ruchu i zamówień w e-commerce pochodzi z urządzeń mobilnych. Sklep, który nie jest zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych, traci potencjalnych klientów i sprzedaż.

Dlaczego klienci porzucają koszyki zakupowe?

Najczęstsze przyczyny to wysokie dodatkowe koszty np. wysyłki, zbyt długi lub skomplikowany proces zamówienia, brak zaufania do strony, konieczność utworzenia konta przed zakupem oraz powolna dostawa.

Jak mogę poprawić współczynnik konwersji mojego sklepu internetowego?

Można to zrobić poprzez optymalizację wydajności strony, uproszczenie procesu zamówienia, wzmocnienie wiarygodności i bezpieczeństwa, ulepszenie stron produktów, personalizację oferty, odzyskiwanie porzuconych koszyków i optymalizację pod kątem urządzeń mobilnych.

Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń w e-commerce?

Do najczęstszych przyczyn należą brak badań rynku, nieodpowiednie planowanie działań, słaba jakość produktów, skomplikowane procesy zamówienia, nieprofesjonalna strona internetowa, słaba obsługa klienta oraz nieefektywny marketing.

Najczęstsze błędy w e-commerce – podsumowanie

Podsumowując, unikanie opisanych wyżej błędów może znacząco wpłynąć na sukces Twojej marki. Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż, poprawić  satysfakcję klientów i zbudować silniejszą pozycję na rynku, zwróć uwagę na te kilka aspektów.
Pamiętaj m.in. o: 

  • przeprowadzeniu dogłębnych badań rynku, 
  • optymalizacji strony pod kątem urządzeń mobilnych,
  • strategicznym podejściu do cen, 
  • inwestycji w wysokiej jakości treści produktowe
  • oraz dbałość o UX i obsługę klienta.

Polecam Ci także przeczytać nasz wpis o dostępności WCAG, którą warto zainteresować się, prowadząc swój sklep internetowy. Pamiętaj też, że najczęstsze błędy w e-commerce, to te, które wynikają z braku świadomości ich popełniania. Dlatego zachęcam Cię do regularnego aktualizowania swojej wiedzy, którą staramy się dzielić u nas w Selly.

Julianna Krzyszczyk
SEO copywriter

SEO, content marketing i copywriting to zdecydowanie mój świat – w Selly tworzę treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorców i algorytmów Google. Specjalizuję się w optymalizacji contentu i strategiach zwiększających widoczność marek w sieci.

Kiedy nie piszę, jestem w ruchu – na boisku, korcie czy na rolkach. A kiedy odpoczywam to zazwyczaj z książką albo padem w ręce.

Wypróbuj Selly bez ryzyka!

Rozpocznij za darmo i ciesz się 14-dniowym okresem próbnym.
Zamów indywidualną szatę graficzną, a otrzymasz 60 dni testowania oprogramowania całkowicie bezpłatnie!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933