Praca z domu i sklep internetowy to wyobrażenie, które przyciąga wiele osób swoją atrakcyjnością. Najczęściej razem z nim nachodzi nas wizja siedzenia z kubkiem kawy i obserwacją spływających zamówień. Prowadzenie sklepu internetowego bez towaru może stać się jednak trudniejsze niż w wyobrażeniach. Dopiero po zaangażowaniu pewnej ilości środków pojawią się wyniki. Teoretycznie nawet, gdy nie posiadamy magazynu, a towar do klienta wysyła producent, nadal duża odpowiedzialność jest po naszej stronie. Jak wygląda prowadzenie sklepu bez magazynu w praktyce i z czym się wiąże?
Sklep internetowy bez magazynu – Handel bez granic
Teoretycznie sklep internetowy bez magazynu i możliwość skupienia się wyłącznie na sprzedaży to synonim handlu bez granic. Nie ma znaczenia, z jakiego miejsca na świecie prowadzimy sklep, wdrażamy kampanie marketingowe, czy obsługujemy naszych klientów. Najczęściej jednak nie ma nic mylnego niż obraz palm i tarasów, na których tylko spoglądamy na rosnące statystyki w sklepie. Rzeczywistość wymaga od sprzedawców nie tylko obsługi zwrotów ale też wydawania dokumentów potwierdzających zakup (faktura, paragon). Zajmują się też promocją własnego sklepu internetowego i reprezentowaniem firmy przed różnego rodzaju instytucjami w naszym kraju. To jednak nadal jedynie wierzchołek góry lodowej, która kryje znacznie więcej działań niezbędnych do osiągnięcia długoterminowego sukcesu w budowaniu marki i zwiększaniu sprzedaży.
Czy prowadzenie magazynu jest obowiązkowe?
Powszechnie utarło się twierdzenie, że podczas sprzedaży produktów producenta i wysyłaniu wszystkich zamówień bezpośrednio z hurtowni do klienta nie trzeba posiadać magazynu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zwrotów to my odpowiadamy za proces i towar. Towar ze zwrotów natomiast powinniśmy składować w konkretnym miejscu. Jeżeli nie wystarczy nam na to miejsca w mieszkaniu, domu lub innym pomieszczeniu, nie obędzie się bez dodatkowo wynajętego magazynu. Jedynie nieliczne hurtownie oferują możliwość obsługi zwrotów towarów.
To powoduje, że jedynie ustalenia z hurtownią, które pozwolą wysyłać zwroty do nich uchroni nas przed koniecznością wynajmowania swojego miejsca magazynowego. Wiele sprzedawców jednak na przestrzeni czasu, gdy nabiera doświadczenia i decyduje się na rozszerzenie sprzedaży, rozwój oferty lub własną produkcję zaczyna wynajmować magazyn i stopniowo zwiększać skalę przedsięwzięć.
Pytania osób rozpoczynających sprzedaż – Jak prowadzić sklep internetowy bez magazynu?
Każda osoba, która rozpoczyna handel w internecie posiada wiele pytań dotyczących sprzedaży bez konieczności posiadania magazynu. Dopiero po poznaniu odpowiedzi jest w stanie skutecznie prowadzić sklep w stronę wyższych wyników.
Dla kogo jest dropshipping?
Poszerzanie asortymentu o towar danego producenta, czyli inaczej dropshipping to rozwiązanie szczególnie warte uwagi w konkretnych przypadkach.
Praca z domu – Jeżeli mieszkamy w miejscu, które wymaga od nas długiej drogi do miasta, to sposób, który umożliwi nam rezygnację z transportu i pozostanie w swoich czterech ścianach. Prowadzenie sklepu internetowego, a nawet praca ze swoim zespołem wymaga często jedynie dostępu do internetu i odpowiednich umiejętności.
Rozszerzenie oferty, gdy sklep z produktami już istnieje – Często osoby, które decydują się na współpracę z producentem, posiadają już sklep internetowy. Chcą wtedy najczęściej tylko rozszerzyć swoją ofertę, aby lepiej spełniać potrzeby klientów. Przykładowo jeżeli dotychczas oferowali sprzęt nagłaśniający, mogliby chcieć wprowadzić dodatkowo instrumenty dla artystów.
Sprawdzenie popytu na konkretne produkty – Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy warto produkować dany produkt lub inwestować w tym celu w specjalne maszyny, możemy to sprawdzić korzystając z gotowego modelu we współpracy z hurtownią. Wtedy już po kilku miesiącach będziemy wiedzieć, czy warto produkować lub sprowadzać konkretne produkty, czy lepiej będzie, gdy zostaniemy przy obecnym modelu współpracy.
Czy każda hurtownia prowadzi sprzedaż w tym modelu?
Dropshipping, czyli sklep internetowy bez towaru w magazynie to niewątpliwie ułatwienia dla sprzedawców. Hurtownie natomiast nie czerpią z tego modelu tak dużych korzyści. To dlatego nie wszystkie prowadzą sprzedaż w ten sposób. Niektóre wymagają zamówień składanych w większych ilościach z góry. Istnieje jednak ogromna liczba hurtowni z prawie każdej branży, która prowadzi tego typu działania lub da się do nich przekonać.
Jeżeli tylko posiada bazę produktów xml lub csv o dowolnej strukturze, jesteśmy w stanie przeprowadzić integrację. Pod tym względem nie występują żadne ograniczenia. Pozwala to zautomatyzować większą liczbę procesów. Nawet, gdy hurtownia, od której chcielibyśmy pobierać towar nie wprowadziła jeszcze tego typu rozwiązań, możliwe, że uda nam się ją do tego przekonać.
Jakie ceny można spotkać w hurtowniach?
Kwestie cen w hurtowniach najczęściej negocjuje się już podczas ustalania szczegółowych warunków umowy z dostawcą. Jeżeli zakładamy, że sprzedaż będzie rosła, możemy wynegocjować korzystniejsze warunki na przestrzeni czasu. Przykładowo, gdy wartość zamawianego towaru przekroczy konkretną liczbę, jednostkowa cena hurtowa zmniejsza się o 5%.
Jakim kurierem i w jakim czasie hurtownia wyśle towar do mojego klienta?
To także kwestie, które porusza się podczas ustalania warunków umowy. Hurtownia ma jednak najczęściej sprawdzone procesy, które mogą okazać się dla nas atrakcyjne. Możliwe, że będziemy w stanie wynegocjować takie aspekty, jak przesyłka za pobraniem, firma kurierska lub konkretny czas wysyłki. Pamiętajmy, że powyższe czynniki będą świadczyć o liczbie pozytywnych ocen, jakie możemy dostać później od naszych klientów. Przeczytanie o czynnikach, które powinny mieć wpływ na wybór firmy kurierskiej niewątpliwie pomoże nam podjąć lepszą decyzję.
Czy można korzystać z kilku hurtowni jednocześnie?
Przy planowaniu rozwoju sklepu internetowego możemy zakładać zdominowanie naszej niszy i rozszerzanie zakresu oferty w celu zwiększenia zysków. Niestety w tej sytuacji jedna hurtownia może nie spełnić naszych oczekiwań, gdyż będzie posiadała zbyt małą liczbę potrzebnych nam produktów. To jednak nie powód do zmartwień. Swój sklep internetowy można zintegrować z dowolną ilością hurtowni.
Zalety i wady prowadzenia sklepu bez magazynu w modelu dropshippingu
Zalety:
- mniejsze koszty niż przy konieczności zamówienia, a następnie sprzedaży towaru ze swojego magazynu
- mniejsze ryzyko związane z założeniem i prowadzeniem własnego sklepu internetowego
- brak zmartwień o produkty konieczne do pakowania towarów (opakowania)
- brak konieczności zajmowania się takimi aspektami jak logistyka, wysyłka towarów
Wady:
- ograniczenia wynikające z ustaleń określonych w umowie
- brak możliwości panowania nad sprawnością wysyłki i dostaw towaru do klientów, gdy oni w przypadku niezadowolenia będą kierować zapytania do obsługi sklepu
- jeżeli nie zostanie wynegocjowany pożądany sposób pakowania z dostawcą, klient końcowy nie otrzyma opakowania i materiałów z logiem sklepu, co sprawia, że potencjał reklamowy nie zostanie wykorzystany
Sklep internetowy bez towaru, a handel bez granic – Czy warto spróbować swoich sił w tym modelu sprzedaży internetowej?
Jeżeli powyższe punkty i obowiązki, z jakimi wiąże się sprzedaż w modelu dropshipping przekonują, aby spróbować tego rodzaju działalności, nie ma nic prostszego. Dokładna lektura z pewnością pozwoliła zauważyć, że w selly kwestie techniczne nie sprawią najmniejszego kłopotu, a obsługa klienta wyjaśni wszystkie z pozoru niejasne zagadnienia. Większość aspektów, które będą miały znaczenie dla firmy ustalimy natomiast podczas negocjacji umowy z dostawcą i budowaniem z nim relacji.
Oprogramowanie to nasza specjalność. Nie dość, że sprzedawca otrzymuje wszystkie dostępne funkcjonalności i moduły, aby zacząć skuteczną sprzedaż, może zamówić indywidualne funkcjonalności, gdy zacznie rosnąć i pojawi się taka potrzeba. Nawet ingerencja w kod źródłowy sklepu jest możliwa, gdy tylko sprzedawca lub jego zespół posiadają odpowiednią wiedzę techniczną do modyfikacji witryny.